دانستنیهای زیستی- پزشکی -بهداشتی و......

پيشگيري از سرطان كولوركتال با رژيم غذايي

به 25 سانتي متر آخر روده، به علاوه ي قسمت انتهايي كولون و راست روده، به اصطلاح كولوركتوم مي گويند و سرطان اين قسمت را سرطان كولوركتال مي نامند.

رژيم غذايي مناسب كه سرشار از غذاهاي حاوي فيبر بوده و چربي كمتري در خود داشته باشد، براي كساني كه به اين سرطان مبتلا هستند يا در معرض خطر ابتلا به آن قرار دارند، بسيار مفيد است، چرا كه مي تواند تا اندازه اي از پيشروي بيماري يا بروز آن پيشگيري كند.

بر خلاف بسياري از سرطان ها، اين سرطان قبل از اين كه به طور كامل خود را نشان دهد، با هشدارهايي بيمار را خبر مي كند.

يك پوليپ كه در شرايط پيش سرطاني قرار دارد و به وسيله يك كولونوسكوپي دوره اي مشخص مي شود، هشدار مي دهد كه بيش از قبل مراقب رژيم غذايي خود باشيد و خوراكي هايي را در سفره روزانه خود بگنجانيد كه خطر بروز اين نوع سرطان را كاهش دهد.

اگر در روده ي شما پوليپي مشاهده شده يا پزشك به شما گفته كه به سرطان كولوركتال مبتلا شده ايد، قطعا مي خواهيد بدانيد كه چطور مي توانيد از بروز آن پيشگيري يا سير پيشرفت آن را كندتر كنيد.

دكتر كولين دويل، متخصص تغذيه و مدير مركز تغذيه و فعاليت هاي فيزيكي در انجمن سرطان آمريكا در اين باره مي گويد: " درباره ي پيشگيري از بيماري، بيشتر از درمان يا كند كردن سير پيشرفت آن تحقيق شده است، ولي با توجه به آن چه تا به حال مشاهده كرده ايم، توصيه ما به كساني كه از اين سرطان جان سالم به در برده اند اين است كه روش هاي پيشگيري از بروز بيماري را همچنان دنبال كنند ".

به طور كلي رعايت يك رژيم غذايي مناسب نه تنها مي تواند از عود سرطان كولوركتال پيشگيري كند، بلكه در جلوگيري از رشد سلول هاي سرطاني در ديگر اعضاي بدن هم موثر است.

معمولا كساني كه از يك سرطان جان سالم به در مي برند، خطر ابتلا به سرطان هاي ديگر هم آن ها را تهديد مي كند. به همين خاطر دكتر دويل توصيه مي كند كه چنين افرادي بايد تا جاي ممكن از نظر ابتلا به سرطان هاي ديگر هم بررسي شوند. او در ادامه مي گويد: " به طور كلي احتمال بروز بسياري از سرطان ها با رعايت رژيم غذايي سالم و فعاليت فيزيكي لازم و متعادل مي تواند كاهش يابد ".

اصولاً رژيمي كه بتواند در پيشگيري از بروز اين سرطان موثر باشد، بر پايه ي غذاهاي گياهي استوار است؛ به اين معنا كه فرد هر روز پنج سهم از ميوه ها و سبزي هاي رنگارنگ بخورد، خوراكي هاي چرب را به طور متعادل مصرف كند و بيشتر چربي مورد نياز بدنش را از ماهي يا منابع گياهي تامين نمايد.

شواهدي وجود دارد كه نشان مي دهند مصرف مكمل هاي كلسيم مي تواند تا اندازه اي از بروز مجدد پوليپ ها جلوگيري كند، ولي چون مقادير زياد كلسيم در بدن با بروز سرطان پروستات ارتباط دارد، پزشكان به مردان توصيه مي كنند كه تنها مطابق دستور پزشك و با دوزي كه او تجويز مي كند، مكمل كلسيم بخورند و ترجيحا كلسيم مورد نياز خود را با خوردن منابع گياهي حاوي اين ماده به بدن برسانند.


+ نوشته شده در  سی ام آبان 1389ساعت   توسط جنید  | 

درمان موخره

امروزه يكي از دلايل مراجعه مكرر خانم‌ها و در مواردي آقايان به كلينيك پوست، شكايت از چند شاخه شدن انتهاي موها (موخوره) است و آنها موخوره را دليلي مهم براي عدم رشد موهاي خود مي‌دانند.

اما قبل از اين ‌كه دلايل چند شاخه شدن مو و درمان آن را بدانيم، لازم است ساقه مو را بشناسيم.

هر تار مو، به نام ساقه يا شفت مو شناخته مي‌شود. اگرچه هر تار مو از سلول‌هاي مرده تشكيل شده و فاقد حيات است، اما در سطح خود لايه بسيار ظريف محافظي از رطوبت و چربي دارد كه از يك ‌سو آن را در مقابل عوامل فيزيكي و شيميايي محيط يا صدمات وارده حفظ مي‌كند و از طرفي ديگر موجب لطافت و انعطاف آن مي‌شود. اين رطوبت و چربي معمولا از غدد چربي موجود در پوست سر به نام "غدد سباسه" تامين مي‌شود.

بنابراين ميزان اين ماده ي محافظت كننده در بخش انتهايي مو كمتر از بخش ابتدايي آن خواهد بود و يا به عبارتي موهاي بلند، خشك، تحت فشار و كشش بيشتر در معرض آسيب چند شاخه شدن (موخوره) هستند.

عوامل ايجاد كننده ي خشكي موها

خشكي موها ناشي از عواملي نظير سشوار و اتو كشيدن موها يا خشك كردن آن با حرارت بخاري و شانه كردن موها با برس فلزي است.

برس فلزي با ايجاد جريان الكتريسيته موجب وارد آمدن صدمات فيزيكي به موها مي‌شود، براي درك اين موضوع كافي است به هنگام تاريكي شب در مقابل آينه، موهاي خشك خود را شانه كنيد تا شاهد جرقه‌هاي الكتريسيته باشيد.

تل، سنجاق سر، گيره‌هاي فلزي، رنگ مو ، مواد شيميايي پاك‌كننده رنگ مو ، گرما و سرماي شديد، نور مداوم خورشيد (كوهنوردان، كارگران كارخانه و نانوايي)، شستشوي مو با صابون يا مواد بسيار خشك كننده، كشش زياد و مستمر موها نيز در بروز بيماري موخوره تاثير دارند.

راه‌هاي جلوگيري و درمان موخوره

- بعد از استحمام اجازه دهيد موها بدون استفاده از وسايل گرمايي مثل سشوار، به مرور زمان يا با حوله خشك شوند.

- از شانه كردن موها در حالي كه كاملا خيس هستند، خودداري كنيد، زيرا شانه كردن موهاي خيس مانند نوشتن با خودكار بر كاغذ خيسي است كه آن را پاره مي‌كند.

- با شانه‌هاي دنده چوبي موها را شانه كنيد.

- از شانه كردن مستمر و مداوم و با فشار و كشش موها خودداري كنيد.

- آب داغ و شانه كردن موها در حمام موجب آسيب جدي به موهاست.

- بهتر است در هنگام شانه كردن، موهايتان كمي ‌نرم و مرطوب باشند.

- همان‌گونه كه پوست ما در مقابل نور خورشيد نيازمند ضدآفتاب است، موهاي ما هم نيازمند پوشش مناسب در مقابل نور شديد خورشيد يا گرما و سرماي زياد هستند.

- مصرف مايعات فراوان و آبميوه را كه موجب تامين رطوبت پوست سر مي شوند، فراموش نكنيد.

- موهاي چند شاخه را از محل چند شاخه شدن، قيچي كنيد.

- اگر موها بسيار خشك است، آنها (به خصوص انتهاي موها) را با روغن بادام، زيتون يا لعاب كتيرا چرب و نرم كنيد.

+ نوشته شده در  سی ام آبان 1389ساعت   توسط جنید  | 

مطالب قدیمی‌تر